Ať už to myslíte s hraním na kytaru smrtelně vážně nebo si chcete jen občas zahrát pro radost a zjistit, zda vás to vůbec bude bavit - v každém případě potřebujete kytaru. Jako začátečník se můžete v široké nabídce kytar lehce ztratit. Mnoho začínajících hráčů vlastně ani nemá příliš představu, jaký typ kytary si koupit a tak si hlavní slovo bere předem určený budget. Je však z dlouhodobého hlediska moudré pořídit si levnou kytaru? A pokud opravdu chcete hrát jen jednou za čas a nevyplatí se vám investovat vyšší částky, jak nešlápnout při výběru vedle?

Úskalí levných kytar

Hutný, vyvážený zvuk, kvalitní materiály, dlouhá životnost – jestliže se chcete pohybovat v rozmezí maximálně 5000 Kč za nástroj, je třeba počítat s tím, že budete muset snížit nároky. Samozřejmě není pravidlem, že v této cenové kategorii nelze sehnat kytaru, která bude hrát obstojně, nicméně vás bude stát mnohem větší úsilí takový poklad objevit. V čem spočívají největší rozdíly mezi drahou a levnou kytarou? Jednoduše řečeno – drahé nástroje vždy znějí skvěle. Je to dáno zejména kvalitnějšími materiály i technikou zpracování. U nejlevnějších kytar bývá tělo většinou tvořeno překližkou nebo laminátovými deskami, zatímco u finančně náročnějších modelů jsou těla z masivu nebo polomasivní. S tím se pojí i celková hladkost hry. Na dražších kouscích se lépe hraje a jsou příjemnější na dotyk. Také jejich životnost je mnohem delší než v případě levných alternativ.

Bude levná kytara tou pravou?

Dobrou zprávou je, že pokud teprve začínáte na kytaru hrát, nemáte s čím porovnávat. Levná kytara tak může být jakýmsi odrazovým můstkem. Nejprve zjistíte, zda vás hra vůbec baví, jestli vám to jde a časem sami usoudíte, zdali chcete pokračovat dále nebo bude brnkání do strun jen kratochvílí pro zábavu. Pokud už dopředu víte, že chcete kytaru jen pro radost nebo jako doprovodný nástroj ke zpěvu, je zbytečné utrácet desetitisíce za profesionální nástroj. V takovémto případě si bohatě vystačíte s klasickou nebo akustickou kytarou, která nepřesáhne rozpočet 5000 Kč. Jestliže navíc chcete kytaru občas vzít k táboráku a zazpívat si s přáteli, s modelem z překližky nebo lamina nesáhnete vedle. Na rozdíl od drahých masivních nebo polomasivních kytar jsou totiž tyto materiály mnohem méně náchylné na vlhko, jsou celkově odolnější a nevyžadují téměř žádnou péči.

Na co si dát při výběru pozor

To, že do kytary nedáte velkou sumu peněz, však neznamená, že byste měli bezmyšlenkovitě koupit první levný nástroj, na který narazíte. I zde totiž platí přísloví, když dva dělají totéž – není to totéž. Nejlépe uděláte, pokud pečlivě prozkoumáte výběr kytar v dané cenové kategorii. I zde se dá totiž narazit na kousky, které budou mít např. kvalitnější přední desku z masivu.

Pokud už máte jasnou představu, kterou kytaru budete chtít, zajděte si ji do obchodu vyzkoušet. Stejně jako u jakéhokoliv jiného nástroje totiž platí, že si ho musíte před koupí osahat, prohlédnout a zejména si na něj zkusit zahrát. I když by totiž kytara vypadala sebelíp, měla dokonalé parametry a skvělou cenu, ale neseděla by vám, bude to v hraní velkou překážkou.

Všímejte si také, jak dobře jde naladit a jaký vydává zvuk. Zkuste si také jiné kytary – třeba i o něco dražší, jen abyste měli porovnání. Pokud je to jen trochu možné, vezměte si sebou někoho, kdo kytarám rozumí. I když půjdete do specializovaného obchodu, nikdy nevíte, zda narazíte na prodavače, který vám chce opravdu poradit nebo jen za každou cenu prodat. Je samozřejmé, že levné kytary budou mít nedostatky, které u dražších modelů nenajdete, žádný z nich by ale neměl být natolik závažný, aby znemožňoval plynulé hraní.

Z jakých značek vybírat?

V případě akustických kytar se v levnější cenové kategorii můžete poohlédnout po značce Cort, která má opravdu velký výběr finančně dostupných nástrojů. Zdatně jim sekundují kytary Ibanez se stejně bohatou nabídkou levnějších kytar. O něco dražší jsou potom kytary Washburn, kde můžete narazit i na kousky s přední deskou z masivu. Jestliže chcete sáhnout po ověřené značce s dlouholetou tradicí, poohlédněte se po kytarách firmy Fender. Ta vyrábí jak akustické kytary, tak i legendární elektrické kytary Stratocaster.